Pán minister, mohli by sme vidieť váš plán?
Volá sa to hodina otázok. Priestor, ktorý majú poslanci a poslankyne Národnej rady na to, aby sa (nielen) ministrov a ministeriek pýtali. A v lepšom prípade dostali aj odpovede.
Teraz ide o ministra životného prostredia, ktorý od prvého dňa na envirorezorte ikskrát pri rôznych príležitostiach tvrdil, že kritická infraštruktúra je jeho prioritou.
Tiež očakávate, že ak je raz niečo prioritou politika, mal by mať od vstupu do úradu úplne konkrétnu predstavu, ako ju bude úspešne realizovať? Tomáš Taraba nielenže nemá plán, on iba nedávno ohlásil jeho prípravu. Stavíme sa, že donedávna nemal ani predstavu o tom, ako kriticky na tom slovenská kritická infraštruktúra v skutočnosti je. Tak sme sa ho na to skúsili spýtať.
Odpovede sme sa nedočkali. Namiesto toho sme si vypočuli, že nevieme čítať v Zbierke zákonov. Nielen my, ale dokonca aj ľudia z Najvyššieho kontrolného úradu, ktorí upozornili na katastrofálny stav vo vodárenských spoločnostiach.
Táto vláda neznáša nezávislých odborníkov a jej členovia si nenechajú ujsť žiadnu príležitosť zosmiešniť ich. Často však zosmiešnia seba. Pozrime sa na náš príbeh s ministrom životného prostredia a podpredsedom vlády v jednej osobe.
Hodina otázok ho prezradila
Asi sa zhodneme, že dodávky vody sú jednou z najkritickejších častí infraštruktúry. Všíma si ju aj Najvyšší kontrolný úrad a rôznymi cestami upozorňoval na riziká, ktoré môžu viesť k skrytej privatizácii častí alebo celých vodárenských spoločností.
Neostáva len pri tom. Štátni kontrolóri vyčíslili alarmujúci desaťmiliardový investičný dlh v budovaní vodovodov a kanalizácií či v opravách, na ktoré sa nevytvára rezerva. Skrátka, citujúc NKÚ, štát rezignoval na kontrolu vodárenských spoločností.
Na toto sme sa vicepremiéra pýtali, no Tomáš Taraba priamo v pléne spochybnil závažné zistenia NKÚ, pričom povedal, že predseda úradu Ľubomír Andrassy „preháňa“.
Tento postoj mu nebránil v tom, aby hneď Andrassyho zaúkoloval, nech príde s vlastným legislatívnym návrhom, ak vidí priestor na zmenu zákona. To, po prvé, rozhodne nie je kompetencia NKÚ, to má urobiť on. Minister a vicepremiér. A po druhé, svoje vystúpenie začal citáciou zo zákona, podľa ktorej je privatizácia vody nemožná.
Na toto sme sa však nepýtali. S odkazom na zistenia NKÚ sme sa zaujímali o skrytú privatizáciu. O hrozbe, že pre nekonanie štátu samosprávy – zástupcovia občanov – prídu o kontrolu nad podnikmi a tým aj nad dodávkami vody. Vicepremiér tento rozdiel určite pozná, len sa rozhodol povýšenecky a falošne tvrdiť, že nielen my, ale ani štátni kontrolóri nevedia čítať zákon.
Celý komentár nájdete na tomto odkaze